Saját maguk, vagy gyermekük betegsége esetén a vállalkozók is jogosultak táppénzre és a választott adózási módtól függően lehet, hogy nem is kell erre az időszakra adót, járulékot fizetnie. Számos törvény szabályozza a lehetőségeket és a táppénz össszegét.
Igaz, hogy általában táppénzről beszélünk a köznyelvben, de a munkavállalóknak (munkaszerződéssel foglalkoztatott) betegsége esetén évente az első 15 munkanap betegszabadság az elnevezése, majd a további időszakra táppénz. Betegszabadságra az egyéni vállalkozó nem jogosult, neki az első naptól táppénz jár. Táppénzt az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál lehet igényelni.
Mikor kaphat táppénzt a vállalkozó?
Az kaphat, aki a következő három feltételnek megfelel:
- Az orvos megállapította és igazolja a keresőképtelenséget (rózsaszín nagy alakú papír, majd “kutyanyelv”)
- Biztosított. Táppénzre csak az jogosult, akinek fenálló biztosítási jogviszonya van.
- Pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizet. A vállalkozók és munkavállalók egyaránt fizetnek egészségbiztosítási járulékot (4 % természetbeni egészségbiztosítási járulék- kórházi ellátásra jogosít, 3 % pénzbeli egészségbiztosítási járulék – pénzbeli ellátására jogosít) Ezek alapján csak az jogosult táppénzre, aki pénzbeli egészségbiztosítási járulékot is fizet.
Mennyi időre jár táppénz?
Legfeljebb 1 éven keresztül jár táppénz. Ez csak akkor igaz, ha van előtte legalább egy éven át biztosítási jogviszony. Ha a keresőképtelenséget megelőzően pl. csak 3 hónap biztosítási jogviszonya van, akkor csak 3 hónapra ját a táppénz.
Szintén csökkenti az időt az, ha 1 éven belül az igénylő már táppénzen volt. A táppénzre jogosultság időtartamát ugyanis csökkenteni kell a jelenlegi keresőképtelenséget megelőző 1 évbeb igénybe vett táppénzzel. Ebbe az időszakba nem számít bele, ha gyermeke betegsége miatt volt táppénzen.
A jövedelem meghatározása
A jövedelem összegétől is függ többek között az, hogy mennyi táppénz jár a betegnek. Táppénz szempontjából jövedelem az, amely után pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizet valaki. Ilyen:
- vállalkozói kivét
- átalányadozó átalányban megállapított jövedelme
- KATA adós normál esetben 81.300,- Ft
Jövedelem meghatározásánál figyelembe vett időszak
A táppénzt egy 180 napos időszak alapján számolják ki. Ez az időszak több tényezőtől is függ:
- van-e folyamatos biztosítotti jogviszonya,
- biztosított-e jeleneleg is,
- mikortól egyéni vállalkozó,
- kapott-e más jövedelmet is ezen időszak alatt (GYED, táppénz, stb.)
Mennyi táppénz jár?
A jó hír az, hogy a táppénz naptári napokra jár, így hétvégére és ünnepnapra is. A táppénz mértéke:
- két éves folyamatos biztosított jogviszony esetén: a jövedelem 60 %-a.
- két évnél rövidebb biztosítotti jogviszony esetén: a jövedelem 50 %-a,
- Kórházi vagy egyéb fekvőbetegi ellátás idejére szintén a jövedelem 50 %-a.
Mindhárom esetben feltétel, hogy a napi összeg nem haladhatja meg a minimálbér kétszeresének 30-ad részét.
További részleteket a táppénz összegének meghatározásáról, a vizsgált időszakról, a táppénz napi összegéről, a táppénz igénylésének módjáról, elbírásálásról és a fizetendő járulékokról táppénz ideje alatt a Kincskereső Könyvelők Klubja 2015. novemberi oktató anyagai között találsz.