Forrás: NAV Közép-dunántúli Regionális Adó Főigazgatósága
Biztosított a mezőgazdasági őstermelő, ha a reá irányadó nyugdíjkorhatárig hátralévő idő és a már megszerzett szolgálati idő együttesen legalább 20 év, kivéve:
· az őstermelői tevékenységet közös igazolvány alapján folytató kiskorú személyt és a gazdálkodó család kiskorú tagját,
· az egyéb jogcímen – ide nem értve a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony szerint – biztosítottat,
· a saját jogú nyugdíjast és az özvegyi nyugdíjban részesülő személyt, aki a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.
Járulékok alapja, mértéke
A biztosított mezőgazdasági őstermelők járulékkötelezettség szempontjából négy csoportba sorolhatók:
1. A tárgyévben kezdő mezőgazdasági őstermelő a minimálbér (2012-ben havi 93.000 Ft) után fizeti a 27% szociális hozzájárulási adót, 10% nyugdíjjárulékot és a 7 % (4% természetbeni, 3% pénzbeli) egészségbiztosítási járulékot. Munkaerő-piaci járulék megfizetésére nem kötelezett.
2. Az a mezőgazdasági őstermelő, akinek e tevékenységből származó, tárgyévet megelőző évben támogatás nélkül elért bevétele nem haladja meg a 8 millió forintot, havonta az előző évi támogatással együtt számított bevétele 20%-ának 1/12-ed része után 10% nyugdíjjárulékot és 4% természetbeni egészségbiztosítási járulékot fizet. A 8 millió forintos értékhatár számításánál nem kell figyelembe venni a nemzetközi szerződés rendelkezése alapján folyósított, egyébként bevételnek számító támogatást, ugyanakkor a járulékalap számításánál figyelembe kell venni.
3. Az a mezőgazdasági őstermelő, akinek az előző évi bevétele meghaladta a 8 millió forintos bevételi értékhatárt, a minimálbér alapján az 1. pontban meghatározottak szerint teljesíti fizetési kötelezettségét.
4. A biztosított őstermelő – tárgyévet megelőző évi bevételétől függetlenül – a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében az adóévre vonatkozóan nyilatkozattal vállalhatja (tárgyév első negyedévére vonatkozó járulékbevallásában), hogy a járulékokat a fent meghatározott járulékalapoknál magasabb összeg után fizeti meg.
Ebben az esetben a vállalt magasabb összeg lesz a szociális hozzájárulási adó, az egészségbiztosítási és a nyugdíjjárulék alapja.
Az őstermelő nem köteles fenti adót, járulékokat fizetni arra az időtartamra, melynek tartama alatt táppénzben, baleseti táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, GYED-ben, GYES-ben, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesül (kivéve, ha a GYES, gyermeknevelési támogatás, ápolási díj folyósításának időtartama alatt őstermelői tevékenységét személyesen folytatja), katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona, fogvatartott.
Járulék bevallása, megfizetése
A mezőgazdasági őstermelő a járulékait kizárólag elektronikus úton, negyedévente, a negyedévet követő hónap 12-éig vallja be az ’58-as bevalláson és a bevallás benyújtására előírt határidőig fizeti meg a kötelezettségeit.