Az eltartott beteg gyermek jogán is megilleti a táppénz a szülőt. Ez egy speciális táppénz, melyet a vonatkozó jogszabályok ” Gyermekápolási táppénz” elnevezéssel nevesítik.
Ki számít keresőképtelennek a gyermek betegsége esetén?
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény a keresőképtelen kategóriába sorolja azt a szülőt, aki tizenkét évesnél fiatalabb – vagy méltányossági elbírálás alapján – a 18. életévét be nem töltött beteg gyermekét otthon ápolja, vagy az anyát, ha kórházi ápolás alatt álló egyévesnél fiatalabb gyermekét szoptatja.
A gyermek tizenkét éves koráig igénybe vehető a gyermekgondozási táppénz, vagy méltányossági szempontok alapján a gyermek tizennyolc éves koráig. Megmaradtak a táppénzellátási időtartamok, vagyis az egyévesnél fiatalabb gyermek szoptatása, illetőleg otthoni ellátása címén a gyermek legfeljebb egyéves koráig illeti meg gyermekápolási címén a táppénz a szülők választása szerint bármely szülőt.
A szülőnek lehetősége van a tizenkét évesnél fiatalabb, vagy méltányossági elbírálás alapján, a legfeljebb tizennyolc életévét be nem töltött gyermeke kórházi kezelése időtartamára is igénybe venni a táppénzellátást, ha a gyermeke mellett tartózkodik a fekvőbeteg – ellátást nyújtó intézményben, mert ezen időponttól a szülő ekkor is keresőképtelen kategóriába tartozik.
Táppénz időtartama a gyermek életkora szerint a következőképpen alakul:
- 1 -3 éves korig: évenként és gyermekenként 84 naptári nap. (gyermeke mellett fekvőbeteg – szakellátást nyújtó intézményben tartózkodás idejére is jár )
- 3 – 6 éves korig: évenként és gyermekenként 42 naptári nap, egyedülállónak 84 naptári nap. (gyermeke mellett fekvőbeteg – szakellátást nyújtó intézményben tartózkodás idejére is jár )
- 6 – 12 éves korig: évenként és gyermekenként 14, egyedülállónak 28 naptári napon át jár a táppénz.
Egyedülállónak tekinthető az a személy is aki:
- bár házastársával ugyanabban a lakásban lakik, de a házasság felbontása iránt bírói eljárás van folyamatban,
- ha társa a mindenkor hatályos jogszabály alapján rokkantsági, baleseti rokkantsági vagy fél rokkantsági ellátásban részesül.
Táppénz mértéke:
A gyermekápolás címén megállapított táppénz mértéke az általános szabályok szerint alakul, vagyis ha a gyermek megbetegedését megelőző két éven át folyamatos társadalombiztosítási idővel rendelkezik a szülő, az annak alapját képező összeg 60%-a.
A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs, de a 30 napi megszakítás időtartamába nem számít be:
- a táppénz
- a baleseti táppénz
- a csecsemőgondozási díj
- a gyermekgondozási díj
- és a gyermekgondozási segély folyósításának ideje.
Két évnél rövidebb biztosítási idő esetén, a táppénz alapjának 50 %-ával megegyező mértékű a táppénz. Ugyancsak 50%-os mértékű a táppénz – függetlenül a biztosításban töltött időtől – ha a szülő részére, a beteg gyermeke fekvőbeteg ellátást nyújtó intézményben való tartózkodása idejére állapítják meg a táppénz. Ebben az esetben viszont a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét, tehát havonta a minimálbér kétszeres összegét.